משרד אדריכלים ועיצוב פנים שחר פרנס

איך לנהל אתר בנייה בצורה תקינה בזמן הקורונה

איך לנהל אתר בנייה בצורה תקינה בזמן הקורונה

בשל תקנות התו הסגול, גם אתרי הבנייה צריכים לשנות את ההתנהלות שלהם בכל הנוגע לבריאות העובדים. המאמר יפרט מה עליכם לעשות כדי לנהל ביעילות את אתרי הבנייה שלכם בתקופת הקורונה.

הנחיות משרד הבריאות באתרי בנייה

משרד הבריאות הטיל על ענף הבנייה הנחיות מאוד ברורות להתנהלות תקינה בזמן הקורונה. ההנחיות עוסקות בעיקר בנושא שמירה על בריאות העובדים. כמו בכל מקום ציבורי על כל הנמצאים באתר הבנייה לעטות מסכות, להקפיד על היגיינת הידיים ולשמור על ריחוק. מעבר לכך, העובדים צריכים למלא בכל יום הצהרת בריאות חתומה ולמדוד חום. במקרה שעובד מפתח חום בזמן העבודה, עליו לידע את מנהל האתר או מפקח בנייה הנמצא במקום ולהתפנות לביתו. מחלקת ניהול ופיקוח בנייה של האתר יהיו אחראים להכניס רק את העובדים הקשורים לאתר הבנייה ולערוך רישום כולל ספקים, נהגים וכד'. בעת פריקת הציוד על הנהגים להישאר ברכב ובמידה ויוצאים ממנו עליהם לחטא את ידיהם.

אחריות לאמצעי חיטוי

בדרך כלל תפקידו של מפקח בניה לדאוג להוראות משרד העבודה בכל הקשור להתנהלות העובדים על פי תקנות בטיחות בבנייה, בין אם מדובר על עבודה בגובה ובין להנחיות הקשורות לציוד מסוכן. בשל הנחיות התו הסגול של משרד הבריאות הם אלו שאמורים לפקח גם על השמירה על ההיגיינה באתר. הם צריכים לדאוג לאספקה סדירה של חומרי חיטוי וסבונים, לדאוג לניקיון אזור שטיפת הידיים, לארגן פחים, מגבות נייר ולהגביל את כמות העובדים הניגשים לשירותים בו זמנית. כל האזורים בהם נמצאים העובדים הכוללים משטחים, שירותים, מתקני שטיפה, ברזים, ידיות, מעקות, מנגנוני הרמה ועוד חייבים להיות נקיים לאורך שעות היום בו נמצאים העובדים באתר.

אחריות שמירת מרחק

תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה ובפרט באתר בנייה הוא להיות אחראי גם על צמצום האנשים העובדים באותו שטח של המבנה. במידה ולא ניתן לשמור על מרחק של 2 מטר, העובדים יעבדו באופן שבו פניהם יפנו לכיוונים מנוגדים. רק כאשר שומרים על מרחק של 2 מטר ניתן לעבוד ללא מסכות במידה והן מסכנות את העובדים מבחינת המשימות שעליהם לבצע. כשמשתמשים בציוד מיגון אישי אחר חובה לנקות אותו בקפידה ולהשליך ציוד שהוא חד פעמי.

הלנת עובדים זרים בזמן הקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות יש להלין את העובדים המגיעים מהרשות הפלשתינאית באופן הולם תוך שמירה על תקנות התו הסגול לאתרי בנייה. ההנחיות מורות למשל על לינה של לא יותר מ-4 איש בחדר, הצבת מיטות במרחק של 2 מטר אחת מהשנייה וכניסה נפרדת לכל חדר ללא חלל משותף שיקשר ביניהם. במתחם בו יש מספר חדרים תותר לינה ל-10 איש מקסימום בכל המבנה ומקלחת שתשמש כל 6 אנשים. לסיכום, הפיקוח על הבנייה חייב להיות ערוך לשינויים שנכפו עליו ולהקפיד עליהם בצורה אופטימלית.