משרד אדריכלים ועיצוב פנים שחר פרנס

בחירת אדריכל מתאים לשינוי תב"ע

בחירת אדריכל מתאים לשינוי תב

אם נתקלתם במושג תב"ע ולא ידעתם בדיוק מה הוא אומר, אנו ממליצים לכם להמשיך בקריאה. למעשה, תב"ע הם ראשי תיבות של המילים תכנית בניין עיר.

מדובר על מסמך שבאמצעותו מוענק תוקף חוקי לקרקע. המטרה של אותו המסמך, היא לאפשר שימוש חוקי בקרקע כלשהי. כל זאת כמובן בכפוף לדברי החוק. על מנת לעשות שינוי או שינויים במסמך הזה, יש לבצע שינוי בחוק בהקשר לקרקע המדוברת. את השינוי הזה לא נוכל לעשות בעצמנו ועלינו להיעזר באנשי מקצוע מוסמכים מתחום העיצוב והבנייה. אלו כמובן יהיו האדריכלים.

לאדריכלים יש ניסיון בכל הקשור לשינוי תב"ע ועם יכולים לטפל באותו השינוי בצורה המקצועית ביותר העומדת לרשותם. אגב, כאן נציין שהאדריכל הוא לא בעל המקצוע היחיד שעובד על שינוי התב"ע. הוא צריך לעבוד עם גורמים נוספים בהם הוועדה המקומית או המחוזית לתכנון ובנייה. למעשה, הוא צריך לקבל אישור מאותה וועדה לגבי השינוי שהוא מבצע בתב"ע. לאישור הזה יש משמעות גדולה ביותר, משום שאם לא יהיה אישור אז לא יהיה ניתן לקבל היתר בנייה חוקי לשטח.

את האישור לא קל להשיג ומדוע? ראשית, כל שטח מוגדר לבנייה מסוג מסוים ומעבר לכך, יש לבצע בדיקה מעמיקה שקשורה לייעוד של השטח עוד בטרם הרכישה שלו. לכן, יש לקחת בחשבון שגם יש לכלול את כל המסמכים הנדרשים לביצוע השינוי וגם יש לקחת אדריכל שיש לו ניסיון ומקצועיות בכל הקשור לשינוי התב"ע. קבלת האישור היא אפשרית בסופו של דבר, אך מדובר על תהליך מורכב. על כן, יש להיכנס לתהליך הזה עם אנשי המקצוע המתאימים והמנוסים ביותר.

כיצד מבוצע שינוי תב"ע?

מסמך התב"ע כולל מספר מסמכים נוספים בהם, תקנון, תשריטים, נספח בינוי וחישובי שטחים. מסמך התקנון כולל מספר סעיפים, כאשר הדרישה היא לעמוד ולבצע את כולם. התשריט כולל שרטוט של החלקה של הקרקע ונספח הבינוי, הוא מסמך המציין את כל השינויים ואת תוספות הבנייה המבוקשות.

את מכלול המסמכים הללו יש להגיש בצורה מסודרת לוועדה המקומית או המחוזית לתכנון ובנייה. אלו מסמכים שצריכים להיות מפורסמים בפומבי, כך שמי שמתנגד לשינוי התב"ע, יוכל להגיד את דבריו בנושא. אגב, אם מדובר על שינוי בתב"ע הקשור לתמ"א 38, אז תינתן למסמך הזה עדיפות מטעם הוועדה.

סוגי תב"ע

יש כל מיני סוגים של תב"ע. מה שכן הנפוצים בהם קשורים לתוספות בנייה והגדלת זכויות בנייה. תהליך השינוי דורש ידע מקצועי לא רק בתחום האדריכלות אלא גם בתחום חוקי הבנייה בארץ. זאת הסיבה שיש לפנות למשרד אדריכלים מקצועי ומנוסה, שיעניק לכם ליווי לאורך כל התהליך.

שורה תחתונה

זה לא כל כך משנה אם מדובר על פרויקט גדול של פינוי בינוי, תמ"א 38 או פרויקט של שיפוץ בניין. יש לזכור שההצלחה או הכישלון של הפרויקטים הללו, תלויה רבות במקצועיות של אנשי המקצוע, מהם בוחרים לקבל שירות. על כן, יש לבחור אותם בקפידה, תוך כדי בדיקת המלצות וכמו כן תחומי התמחות וניסיון.