משרד אדריכלים ועיצוב פנים שחר פרנס

מה ההבדל בין אדריכלות לעיצוב פנים?

מה ההבדל בין אדריכלות לעיצוב פנים?

מה בכלל ההבדל בין אדריכלות לעיצוב פנים? זו שאלה נפוצה וכלל לא מטופשת! אנשים רבים מתבלבלים בין שני התחומים, ואכן האדריכלות ועיצוב הפנים הם די אותה גברת בשינוי אדרת. גם אדריכל וגם מעצב פנים הם סוג של מומחים המפתחים רעיונות עיצוביים.

ההבדל העיקרי ביניהם הוא שאדריכלים מעצבים את המבנה עצמו ואילו מעצבי פנים יוצרים את המראה והפונקציונליות בתוך חללי המבנה.

מסלולי הכשרה שונים

על מנת להפוך לאדריכל יש להתחיל בלימודי תואר ראשון באדריכלות במוסד אקדמי (מועמדים שלא עומדים בתנאי הקבלה יכולים ללמוד קודם במכינה קדם אקדמאית כדי להתקבל).
כדי להפוך למעצב פנים, יש ללמוד בקורס לעיצוב פנים ולקבל תעודת מקצוע.

תחומי עבודה שונים

עבודתם של האדריכלים שונה בהרבה מזו של מעצבי הפנים:

מיהו אדריכל?

אדריכל הוא איש המקצוע שמתכנן, סוקר ומפקח על בניית מבנים. הוא יוצר במרחב נתון מבנה שהוא פונקציונלי ויפה לעין בו זמנית. כל הפרטים שנמצאים בחלקו החיצוני של הם מבנה, הם באחריותו של האדריכל. האדריכל, לדוגמה מתכנן את יסודות בניין הבית, וקובע את מיקום חדרי השינה, המטבח, פינת האוכל והגינה בהתאם לדרישות ולצרכים של הלקוח.

מיהו מעצב פנים?

לאחר הקמת המבנה עוברת האחריות אל מעצב הפנים שבוחר את הריהוט ומעצב את השטחים הריקים בתוך הבניין. מעצב פנים מייפה את כל החלל הפנימי בהתאם למטרה שלשמה ישמש. לדוגמה, אם מעצב פנים קיבל משימה לעצב בית מגורים, הוא יחליט יחד עם הלקוח, על הספות המתאימות לסלון, על הווילונות שיתאימו לספה, על ערכת הצבעים שתעבור כחוט השני בין כל חללי הבית. הוא גם יחליט אם נדרשות עבודות עץ כלשהן, היכן ימוקמו פריטי הריהוט השונים, אילו ציורים או אביזרים ייתלו על הקירות, ואיזה אגרטל יוכל לשפר את המראה ולאזן את סגנון החדר. מכאן, שמעצבי פנים ממלאים את החללים הריקים בתוך הבניין, כדי להעניק לפנים הבית מראה שלם.

נקודות מיקוד שונות

שני המקצועות, אדריכלות ועיצוב פנים, נבדלים זה מזה לא רק מבחינת דרכי ההכשרה אלא גם מבחינת התכנון בו הם מתמקדים:

קודם כל פוגשים את האדריכל

אדריכל הוא איש המקצוע הראשון ששוכרים לצורך הקמת בית חדש. האדריכל פוגש את בעל הבית עוד לפני הקבלן שיבצע את הבניה עצמה. הוא מקשיב לצרכים ולציפיות של הלקוח ומציע תוכנית מפורטת הכוללת את כל הביצועים החיצוניים וסוגיות הבנייה. מעצב הפנים הוא מטבע הדברים איש המקצוע שיצטרף לצוות העובדים בשלבים המאוחרים יותר.

מה הם מעצבים?

אדריכלים מעצבים מבנים, הם המתכננים והם אלה שמתקשרים לכל בעל מקצוע המעורב בפרויקט, כדי שיוכלו לשרטט במחשב את התכנית שתציג את מראה הבניין הסופי.
מעצבי פנים, לעומת זאת, מעצבים את חללי הפנים של הבניין הכוללים ריהוט ואביזרים אחרים ליצירת המראה הרצוי והפונקציונליות המתאימה לכול אחד מהחללים בתוך המבנה.

מהן המיומנויות שלהם?

אדריכלים מיומנים ביצירת מבנה שעונה על דרישות החוק וקודי הבנייה הלאומיים והמקומיים. האדריכלים מתמודדים עם כל סוגיות הבטיחות ובעיות תפקודיות שקשורות לשימוש במבנה. הם למעשי אדוני האיזון בין אסתטיקה לפונקציונליות ומתפקידם להבטיח בניית מבנה יציב וחזק.
מעצבי פנים מיומנים ביצירת סביבת פנים פונקציונלית ואיכותית.

באילו דרישות הם מתמקדים?

אדריכלים נדרשים להתמודד עם כל רעיון מאתגר שיש ללקוחות שלהם, תוך שהם מתמקדים בדרישות טכניות שונות כמו:

 • צורה
 • אקלים
 • תאורה
 • אוורור
 • ריצוף

מעצבי פנים, לעומת זאת, מתכננים את חללי הפנים תוך הענקת תשומת לב:

 • לפסיכולוגיה האנושית
 • ולהיבטים הרגשיים

לדוגמה, מעצבי פנים מעצבים חדרים בבתי חולים המשפיעים על הפסיכולוגיה של המטופלים ומקדמים החלמה מהירה יותר. עיצוב זה כולל, בין השאר, תשומת לב לאלמנטים כמו:

 • צבעים מרגיעים ומרפאים
 • אור בחדר
 • תנועה
 • חלונות הפונים לנוף

באופן דומה, מעצבי פנים עשויים לעצב חללים המעודדים למידה טובה יותר במוסדות חינוך.

לבסוף, כדי לבנות בית מושלם, יש צורך בצוות אדריכלים ומעצבי פנים מומחים, החל מבעלי המקצוע שיבנו את המבנה ויתכננו את הנוף, וכלה במעצב הפנים. גם האדריכל וגם מעצב הפנים צריכים להתאים את עבודתם לציפיות של הלקוחות שלהם. נטל זה הוא כבד במיוחד עבור האדריכלים ומעצבי הפנים, כי הם נושאים בתפקיד המוביל למימוש הציפיות של הלקוח.