משרד אדריכלים ועיצוב פנים שחר פרנס

מפקח בניה

מפקח בניה

בונים? משפצים? זה הזמן לדעת הכול על תפקידם המקצועי של מפקחי בניה ועל חשיבותו של הליך הפיקוח לאורך כל שלבי התכנון והבנייה.

פיקוח בניה – מה חשוב לדעת?

פיקוח בניה הינו שירות מקצועי שמטרתו ליווי ופיקוח על הליכי בנייה ושיפוץ משלב התכנון האדריכלי-הנדסי, דרך שלבי הביצוע ועד קבלת מפתח ואכלוס. שירות זה מיועד בעיקר לצרכי בנייה פרטית ו/או שיפוץ יסודי של מבני מגורים. השירות מיושם על ידי מספר גורמים מקצועיים בענף הבנייה וביניהם: מהנדסי בניין, קבלני ביצוע מנוסים, מנהלי פרויקטים בענף הבניה וכדומה. ברוב המקרים, מומלץ לשכור את שירותיהם של מפקחי בנייה מנוסים ומיומנים בעלי היכרות רבת שנים עם כל אחד מהשלבים הנלווים להליכי הבנייה ו/או השיפוץ מן היסוד.

תפקידיו המקצועיים של מפקח בנייה

תפקידו המרכזי של כל מפקח בנייה הוא ללוות ולפקח על כל שלבי התכנון והביצוע ושל הפרויקט ולפעול לקידומו בכל דרך אפשרית. לצורך כך, המפקח על הבנייה אמון בין היתר על התיאום בין כל הגורמים הרלוונטיים לצרכי תכנון וביצוע הפרויקט, תכנון תקציבי של עלויות הבנייה/שיפוץ, בחירת קבלני הביצוע בפרויקט, פיקוח אחר עבודות הבנייה השונות בהתאם לשלבי הבנייה, פיקוח על תקני הבטיחות והתקנים הנדרשים באתר הבנייה ופעולות נוספות המסייעות למפקחי הבנייה לאתר ליקוי בנייה ותכנון בזמן אמת ובהתאם לצורך לפעול לתיקון הליקוי.

מהי החשיבות הנלווית להעסקתו של מפקח בנייה?

הליכי בנייה ו/או שיפוץ מן היסוד, מצריכים מערובות גבוהה של מספר גורמים מקצועיים שונים, לרבות, אדריכלים, מהנדסי בניין, קבלני ביצוע, אנשי תשתית (חשמלאים, אינסטלטורים וכו), קבלני גימור, מעצבי פנים וכדומה. כאשר אתם ממנים מפקח בנייה המלווה את הפרויקט משלבי התכנון לאורך כל שלבי הביצוע, אתם למעשה ממנים איש מקצוע האמון על יצירת התיאום בין כל הגורמים המקצועיים וכל זאת תוך פיקוח בזמן אמת על פועלם. פעולות הפיקוח המיושמות על ידי מפקח הבנייה, מאפשרות לכם ליהנות ממגוון רחב של יתרונות לאורך כל שלבי הבנייה כגון:

  • תכנון מקדים של כל שלבי העבודה משלב התכנון דרך שלבי הביצוע וזאת לצרכי קביעת לוחות זמנים לביצוע הפרויקט.
  • תכנון תקציבי לכל שלבי הפרויקט, לרבות, בדיקת עלויות והצעות מחיר המתקבלות מספקי השירות השונים – השירות כולל בין היתר גם הגשת כתב כמויות.
  • הליך בחירה קפדני של קבלני התכנון והביצוע.
  • ליווי הליכי הביצוע ואיתור ליקוי בנייה בזמן אמת – תוך הקפדה יתרה על ביצוע עבודות הבנייה בהתאם לתקנים הנדרשים בחוק.
  • תיאום מלא בין כל הגורמים המקצועיים הנדרשים לצרכי השלמת הפרויקט.

יתרונות אלו ונוספים, מסייעים לכם לשמור על המסגרת התקציבית של הפרויקט ולמנוע ככל הניתן חריגות ממסגרת התקציב. כמו כן, הליכי הפיקוח נועדו למנוע מקרים בהם עלולים להיווצר ליקוי בנייה ותכנון ובכך למנוע מכם הפסד כספי משמעותי.

כיצד לבחור מפקחי בנייה מקצועיים?

האחריות הרבה המוטלת על מפקחי הבנייה, מחייבת אתכם לשכור את שירותים של מפקחי בנייה מנוסים ומקצועיים בעלי היכרות רבת שנים עם ענף התכנון והבנייה. ברוב המקרים, מומלץ לשכור את מפקחי הבנייה בהתאם להיקף הניסיון העומד לרשותכם ובהתאם להיקף השירותים אותם הם מציעים לכם במסגרת הליכי הפיקוח על כל הנעשה באתר הבניה משלב התכנון, דרך שלבי הביצוע ועד לשלב מסירת מפתח ואכלוס. על מנת ליהנות גם מהיתרונות הכלכליים הנלווים לשכירת שירותיו של מפקח בנייה, אנו ממליצים לכם לשכור את שירותיהם של מפקחי בניה בעלי היכרות מעמיקה עם תחום חומרי הגלם המשמשים לצרכי בנייה. כמו כן, חשוב לבדוק האם מפקח הבנייה אותו אתם מתכוונים לשכור לצורך כך, הינו בעל ניסיון ומיומנות בתכנון מסגרת תקציב.

פיקוח בנייה, מיושם בין היתר על ידי מהנדסי בניין ו/או חברות הנדסה המספקות שירותי פיקוח וליווי לאתרי בנייה. במקרים אלו, שירותי הפיקוח כוללים גם שירותי פיקוח הנדסי במסגרתם מושם דגש מקצועי על עמידתם של כל קבלני הביצוע בתקנות הבנייה הנדרשות ובכך ניתן למנוע מראש ליקויי תכנון ובנייה.

בשורה התחתונה, פיקוח וליווי פרויקטים בענף הבנייה, הינו שירות מקצועי שמטרתו למנוע תקלות, חריגות ו/או אי התאמות בין ההיבט התכנוני לבין הביצוע. שירות זה מאפשר מניעת בזבוז משאבים (זמן וכסף כאחד) והוא מבטיח לכל אחד ואחת מבינכם, מגוון רחב של יתרונות מקצועיים בדרך להשלמת הפרויקט.