משרד אדריכלים ועיצוב פנים שחר פרנס

תפקידו המכריע של האדריכל בפרויקט התחדשות עירונית

תפקידו המכריע של האדריכל בפרויקט התחדשות עירונית

כאשר מדובר על פרויקט מסוג התחדשות עירונית, יש צורך בהבנת התכנון, בעיצוב הנכון וכמו כן ביצירה של סביבת מגורים שתהיה מותאמת לעיר ותהיה נוחה. כמו כן, יש גם להתאים את הפרויקט לצרכי השיווק שלו, להתחשב בלוחות זמנים של הפרויקט ולבחון סיכונים אפשריים. לכל אלה שותף האדריכל, שיש לו תפקיד חשוב ומכריע בכל הקשור לפרויקט כזה.

אם תמיד נטינו לחשוב שתפקיד האדריכל קשור רק לנראות ועיצוב של פרויקטים ובכן בפועל הדבר ממש לא כך. למעשה, האדריכל הוא שותף מלא בתכנון הפרויקט. כל יזם שמכבד את עצמו ורוצה להתחיל פרויקט של התחדשות עירונית, ייכנס לפרויקט רק אחרי שהוא התייעץ עם אדריכל מקצועי ומנוסה.

בחינת עסקה – לא כל עסקה היא כדאית ובוודאי לא כל עסקה אפשר לממש ולבצע

לא בכל מקום ניתן להוציא לפועל פרויקט מסוג התחדשות עירונית. על כן, האדריכל בוחן בצורה יסודית את הפרויקט. האדריכל צריך להתחשב בכל מיני פרמטרים בהם, בחינת המדיניות של העיר בה רוצים לבצע את הפרויקט ובחינת הכדאיות הכלכלית של הפרויקט (זו נמדדת על פי כמות הדירות שאפשר לבנות בהתאם לגודל המתחם המדובר ובהתאם לזכויות הבנייה).

מנהיגות תכנונית – מספר שנים קדימה ועיצוב עתיד חדש

לאחר שמסתיים שלב הבחינה הראשונית של האדריכל (אותו שלב שהוזכר קודם לכן), יש לבדוק לעומק שני נושאים ראשיים בהם, תכנון קומה טיפוסית (כלומר השטח שמקבל כל דייר) ותכנון הבניין בהתאם לתקנות ולהחלטות שהתקבלו. האדריכל צריך להבין את הצרכים של כל הדיירים וצריך לקחת בחשבון שהתכנון יותאם למטרות של הדיירים והוא זה שיאפשר חיים נוחים ויעילים לכל הדיירים. מעבר לכך, האדריכל צריך לספק פתרון תכנון מודרני, שיהיה מותאם לסביבה, לתנאי הקלים ועוד. כל אלה עוזרים ליזם למכור את הדירות בצורה קלה יותר.

לוחות זמנים ובחינת סיכונים

בפרויקט התחדשות עירונית, ניתן לראות שהאדריכל הוא המוביל העיקרי של הפרויקט. ללא עבודה מקצועית ונכונה, הרי שהפרויקט עשוי שלא להצליח והיזם עשוי למצוא עצמו עם נזק כלכלי עצום.
על כן, יש לקחת אדריכל בעל ניסיון וידע בכל הקשור לפרויקטים מסוג התחדשות עירונית. כך כאשר התכנון יהיה נכון וגם ההערכות, אז הפרויקט יוכל להתממש בהצלחה כך גם שיווק ומכירת הדירות.

שורה תחתונה

כאשר רוצים להתחיל פרויקט של התחדשות עירונית, יש להשקיע במציאת ובחירת אנשי מקצוע מנוסים וטובים וכאלה שיש להם ניסיון בתחום ויתרמו מהידע שלהם להצלחת הפרויקט (בין אנשי המקצוע ניתן למצוא, אדריכלים, מהנדסים, מנהלי פרויקטים, קבלנים, עורכי דין). כפי שהוזכר לעיל, אחד מאנשי המפתח החשובים בכל פרויקט כזה הוא האדריכל והוא צריך להיות שותף לפרויקט עוד מתחילתו ועד לסופו, כך שתהיה שביעות רצון מלאה מתוצאות הפרויקט.